Vi støtter

G
Nordic Designers Aid støtter den sydafrikanske organisation Crafting Hope.
G
Crafting Hope arbejder i landlige områder i Sydafrikas vestlige provins, og har som sin mission at støtte unge piger til at blive stærke og empatiske individer gennem socialt og lokalt engagement og kreativ aktivisme.

look upinto the stars.
Crafting Hope blev stiftet i 2016 af Nordic Designers Aid’s projektleder og stifter Maria Liv Claudi, med det formål at have en lokal partner, som kan implementere de projekter, som Nordic Designers Aid gerne vil støtte.
G
Lokalt er Crafting Hope drevet frem af engagerede mennesker, som ønsker at se en positiv forandring for unge piger i Sydafrikas landlige områder.
G
Crafting Hope har fokus på følgende områder i deres arbejde;
G
·       At facilitere dialog og interaktion med det formål at understøtte forståelse, respekt og tolerance.
·       Brugen af kunst og kreativitet som værktøjer for social forandring og personlig udvikling.
·       At fremme og støtte unges frivillige sociale engagement i deres lokalsamfund.
G
Organisatorisk drives Crafting Hope af en bestyrelse samt en stor gruppe frivillige.

Crafting Hope’s bestyrelse

Bestyrelsesforkvinde
Maria Liv Claudi Pedersen
claudi@craftinghope.org
G
Næstforkvinde
Alfra Cox
Senior Administrator – Tourism and Local Economic Development, Theewaterskloof Municipality
alfra@craftinghope.org
G
Kasserer
Carola Baran
Partner at Development Associates Aps, Cape Town
carola@craftinghope.org
Sekretær
Mette Melchiorsen
Creative Communicator and Collaborator, Cape Town.

Cape Town Representative for Danes Worldwide
mette@craftinghope.orgG
G
Roxanne Cloete
Brand/Business Development Manager at Media24

roxanne@craftinghope.org
g
Andile Dyalvane
Artist and Founder of Imiso Ceramics

andile@craftinghope.org

Frivillige

De følgende (fantastiske) mennesker giver deres tid og kreative ideer til både Nordic Designers Aid og Crafting Hope i Sydafrika;
Nina Keyser
Stephan Olivier
Noli Jansson
Renscha Van den Berg
Elsje Dirks
Peta Dawn
Eleftheria Kakambouras
Margo Adams